Jste zde

Domů » Zima

Běžky

Zimní zábava

Paraglidista v Bormiu
Autor: Emerald

Zábava na sjezdovkách

Lyžařské oblasti Bormio, Santa Caterina a San Colombano byly často dějištěm mistrovství světa v zimních sportech. Není divu, 50 kilometrů sjezdovek a 16 vleků a lanovek skutečně naplní veškerá očekávání zimních návštěvníků Bormia.

Kromě tratí pro náročnější lyžaře a pro opravdové znalce, jsou nachystány také sjezdovky vhodné pro začátečníky. Mezi mnoha sjezdovkami si můžete třeba zvolit i slavnou sjezdovku Stelvio, kde se jezdí i závody Světového poháru.

Voskování lyží a běžek

Voskování lyží

Voskování lyží

Navoskováním lyží se zabraňuje oxidaci styčné plochy se sněhem, lyže po sněhovém podkladu lépe kloužou a přizpůsobují se pak lépe každé situaci. Lyže by měly být navoskovány ihned po zakoupení a tato péče by jim měla být pravidelně věnována nejméně dvakrát během lyžařské sezóny. Pro denní a rychlé voskování lze také s úspěchem využít studený vosk (sprej).

Postup:

Historie lyží

Existuje mnoho náznaků, že se předchůdci dnešních běžek používaly i v dřívějších dobách, ale s jistotou pochopitelně nelze určit nic podrobnějšího.

Od roku 1557 se objevují podrobnější písemné zprávy, a to zejména v latinském díle "Historia de gentibus Septentrionalibus" od arcibiskupa z Uppsaly ve Švédsku, který v něm pojednává o lyžích, jako o "plochých, dlouhých a u špice nahoru zahnutých dřevěných botách". Na jiném místě lze nalézt stručný odkaz na techniku pohybu vpřed.

Běh na lyžích

Běžkařská trasa Stilfser Joch Pass

Běh na lyžích je stále populárnějším zimním sportem. Pořád více a více amatérských a rekreačních sportovců nachází zalíbení v tomto rytmickém pohybu, jenž stimuluje tělo i mysl. S rostoucí oblibou běhu na lyžích stoupají tale také požadavky, a to jak na samotné běžkařské tratě, tak i na lyžařskou techniku.

Tratě pro běh na lyžích v Bormiu, Santa Caterině a ve Val di Dentru nabízejí spoustu různých variant a jsou jako šité míru potřebám běžkařů všech možných stupňů zdatnosti, od začátečníků až po profesionály.

Běh na lyžích a výbava

Brýle vhodné pro běžkaře

Běh na lyžích vyžaduje lehké oblečení, které umožňuje dostatek prostoru pro pohyb, protože vaše tělo se bude zahřívat již při nízkých teplotách.

To platí zejména pro rychlé běžkaře, přičemž se pochopitelně dá zvolit různé oblečení podle aktuálních podmínek a také podle výkonnosti jednotlivce.

Oblečení

Zimní dovolená v Bormiu

Italské středisko Bormio a snowboardista

Lyžařský areál Bormio splývá s lyžařskými středisky ve Val di Dentru a v Santa Caterině. Celkem je vám k dispozici na 105 km sjezdovek, rozložených po zdejší malebné oblasti.

V nadmořské výšce 1.225 - 3.012 metrů je přítomnost sněhové pokrývky po celou zimu prakticky zaručena. V případě nouze ale určitě pomohou i četná sněhová děla, která jsou připravena k zasněžování uměle.

Bormio na Facebooku